فِرِزنگاری، روشی جدید برای طراحی و ساخت آثار تجسمی فلزی

در آثار فرزنگاری طرح و نقش مورد نظر روی سطح ورق فلزی از طریق ایجاد بافت (texture) های متفاوت و با استفاده از ابزارهای صنعتی سایشی،‌ تراش و براده برداری (مثل انواع سنگ فرز و سنباده ها)، ایجاد می شود.

رنگ آمیزی با رنگهای شفاف بصورت لایه به لایه نیز جلوه های بصری خاص texture ها را نمایان سازد. در نتیجه با حرکت بیننده در مقابل اثر و یا تغییر زاویه تابش نور (با نورپردازی)، سایه روشن های جدیدی در هر بخش از کار دیده میشود که این حالت باعث میشود اثر حالت سه بعدی، متحرک و زنده پیدا کند.
کلیه مراحل ساخت این آثار شامل طراحی گرافیکی اولیه،‌ تبدیل طرح به اثرات و نقوش سایشی، فرزکاری روی سطح فلز با انواع ابزارهای سایشی،‌ ساخت و ترکیب رنگها و رنگ آمیزی اثر کاملا متاثر از خلاقیت انسان و مهارت کار با ابزار است. همچنین آثار حجمی،‌ با برش،‌ خمکاری و فرم دادن به ورق ابزار خورده طراحی و ساخته می شوند.

مجموع روشها و تکنیکهای فوق برای طراحی و ساخت آثار هنری و دکوراتیو ، فِرِزنگاری نامیده می شود.

در جدیدترین آثار فرزنگاری، با راهنماییهای استاد سعید نقاشیان، خوشنویسی (کالیگرافی) فارسی و فرمهای تایپوگرافی (خطنقاشی) نیز برای اولین بار توسط ابزار فرز دستی انجام شده است.
با توجه به بررسی های انجام شده و تایید کارشناسان و اساتید هنرهای تجسمی که این آثار را دیده اند، استفاده از ابزار صنعتی سایش فلزات و ترکیب آن با رنگهای شفاف برای ایجاد طرح و نقش و خوشنویسی روی فلزات تاکنون انجام نشده است،‌ به ویژه آنکه نتیجه و محصول کار از نظر طرح و بافت و همچنین جلوه های رنگی، کاملا منحصر بفرد و متمایز از آثار هنری مشابه موجود است.

ویژگی های عمومی آثار ساخته شده فِرِزنگاری با لوگوی بهرام مصلح:

  • طراحی و ساخت آثار توسط “بهرام مصلح” و تیم طراحی و اجرایی او انجام شده است.
  • در روی آثار امضای و تاریخ ساخت اثر با روش فرزنگاری حک شده است.
  • در پشت اثر لیبل شناسنامه اثر شامل: نام، نوع، ابعاد، جنس و کد یکتا نصب شده است.
  • برخی از آثار محصولی سفارشی هستند که برای سفارش دهنده طراحی و بطور انحصاری برای ایشان ساخته میشود.
  • برخی دیگر از آثار به تعداد محدود ساخته میشود و برای مشتریان عمومی عرضه میشوند.
  • اکثر آثار در بخش حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد به نام “بهرام مصلح” به ثبت رسیده اند و تابع قوانین و حقوق مالکیت معنوی میباشد.
  • کلیه آثار در سایت اینترنتی و صفحه اینستاگرام “بهرام مصلح” ثبت شده اند.